Články > Rozhovory
ROZHOVOR S ANDREOU KOSAROVOU /porota FOD7, fotografka/
 12. február 2013, 07:04 | Rozhovory

Andrea KOSAROVÁ /porota FOD7, fotografka/ 

1. Dobrý deň, ako dlho sa venujete fotografovaniu?

Dobrý deň, fotografovanie ma bavilo už ako študentku, ale až po narodení mojich detí som sa fotografovaniu začala venovať intenzívnejšie ako kedykoľvek predtým, a to ma priviedlo aj k myšlienke začať fotografovať profesionálne.

 

2. Aká bola Andrea ako malé dievčatko? Patrilo fotografovanie medzi vaše záľuby?

Mám strýka profesionálneho fotografa a jeho ateliér mi vždy veľmi imponoval. Prezerala som si všetky tie fotografie so záujmom a rešpektom. Učil ma pracovať s fotoaparátom, tiež som nejaký čas chodila na fotokrúžok, ale musím povedať, že skutočnej záľube fotografovať som prepadla až po príchode digitálnej fotografie.

 

3. Vaša webová stránka nesie názov "Fotomomenty", prečo práve toto pomenovanie?

Najradšej fotografujem deti a ľudí - ich pocity a chvíle, ktoré rýchlo pominú. Vďaka fotografiám si ich uchováme naďalej, a tieto momenty som chcela zakomponovať aj do názvu mojej webovej stránky.

 

4. Venujete sa najmä rodinnej portrétovej fotografii. Čo vo vás vyvoláva pojem "portrét"?

Portrét je pre mňa fotografické zachytenie dieťaťa, dospelej osoby či celej rodiny, kde prevláda tvár a jej výraz. Na portréte sa snažím zachytiť náladu a osobitosť fotografovaného.

 

5. Aká je vaša zbierka fotoaparátov, čo v nej všetko nájdeme?

V rodinnej zbierke máme zopár historických kúskov Pionier, Flexaret IV, Flexaret VII, Smena. Dnes už fotografujem len na zrkadlovku, moja prvá bola Nikon D40, dnes používam Nikon D300s.

 

6. Počas rokov fotografovania máte vo svojom archíve iste množstvo fotografií, ktoré vo vás vyvolávajú spomienky. Aká fotografia patrí medzi tie najobľúbenejšie, prečo?

Ťažko povedať, veľmi rada si prezerám staré rodinné fotografie mojich rodičov, prarodičov, tie boli prevažne čierno-biele... z mojich mám jednu rodinnú zo zábavného parku, ktorá ma priviedla k myšlienke začať sa venovať foteniu profesionálne.

 

7. V 7. ročníku súťaže FOD ste sa stali jej súčasťou, zaujali ste miesto v porote. Je ľahké vybrať tie naj fotografie?

Každý má na fotografiu svoj subjektívny názor. Pre mňa je dôležité, aký pocit vo mne fotografia vyvolá... aby som sa dostala k odpovedi, nie, nie je. Viackrat si musím prejsť všetky fotografie a zakaždým selektujem, až kým si určím pre mňa tie najzaujímavejšie. Niekedy mi je ľúto, že ich nemôžem vybrať viac, viem, že každý súťažiaci má na svoje zábery určité spomienky, ktoré v ňom vyvolávajú dojem, že práve tá jeho fotografia určite vyhrá. Dôležité je, aby ten pocit dokázali odovzdať aj ostatním.

 

8. Čo by ste poradili našim "mladým" fotografom, čo je najdôležitejšie pri fotografovaní?

Určite v prvom rade naučiť sa základy, ako nájsť správnu kompozíciu, ako zdôrazniť dôležitý motív a eliminovať rušivé okolie, dôležitá je hĺbka ostrosti. Záleží aj na tom, akému typu fotografie sa venujete. Iné veci sú dôležité pri krajinkách a iné pri portrétoch. Myslím, že každého to vnútorne ťahá svojim smerom a ten si treba rozvíjať.

 

9. Ste matkou dvoch detí, Filipka a Nelinky. Zaujíma ich fotografia, môžeme sa tešiť na novú generáciu fotografov?

Myslím že starší Filip má k fotografovaniu dosť ďaleko, občas sa síce nechá nafotiť, ale samotné fotografovanie ho vôbec neláka. Skôr ho zaujíma programovanie. Nelka má 6 rokov, k foteniu má bližšie, dostala svoj malý kompakt. Zatiaľ nemôžem povedať, že by to bola jej veľká záľuba, ale je celkom rada mojim modelom. Má obdobia čo ju baví a momentálne veľa kreslí a maľuje.

 

10. Ďakujeme vám veľmi pekne za rozhovor, želáme všetko najlepšie v pracovnom ako aj súkromnom živote. Na záver však ešte jedna otázka: Ako trávite svoj voľný čas, je fotoaparát jeho súčasťou?

Fotobrašňu ťaháme všade so sebou, aj keď fotoaparát nevyťahujeme vždy, tak nám nesmie chýbať, lebo čo keby náhodou :-)? Manžel tiež fotografuje a myslím, že aj vďaka nemu som fotografovanie začala brať inak ako iba záľubu.

V prípade akýchkoľvek nejasností sa môžeš obrátiť na našu technickú podporu. Viac informácií najdeš v položke
KONTAKTY.
Kategórie

Predchádzajúce kolo
FOD 12.ročník
01. november - 30. jún 2018
Copyright © 2008 – 2014 - Všetky materiály publikované na tejto stránke sú chránené autorským zákonom a ich preberanie bez súhlasu autorov je zakázané. Všetky logá, grafické prvky, súbory a články sú majetkom ich autorov a vlastníkov. Akékoľvek kopírovanie a sťahovanie zdrojového kódu je zakázané.
Powered by inActive System | Developed by Fineway Studios (Dark Insanity Style 12’) | Hosting od WebSupport.sk